Východní Morava vám může nabídnout krásnou přírodu, zajímavé památky i živé folklórní tradice čtyř pozoruhodných oblastí - Kroměřížska, Slovácka, Valašska a Zlínska-Luhačovska. Přirozenou osou kraje je široké údolí řeky Moravy. Na západě se zvedají Chřiby, směrem na východ Hostýnské a Vizovické vrchy a hraniční pás Bílých Karpat, Javorníků a Beskyd. Co název, to pojem pro milovníky přírody, pěší turisty, cyklisty i lyžaře. Zajímá-li vás historie, můžete tady obdivovat památky Velké Moravy, středověké hrady, renesanční i barokní zámky, významná poutní místa, ale také památky moderní architektury a lidového stavitelství. Na Východní Moravě se dosud můžete setkat s živými slováckými, valašskými i hanáckými tradicemi, které nejsou představením pro turisty, ale autentickou součástí zdejšího života. Poznejte Východní Moravu, poznejte kouzlo její rozmanitosti.

Kroměřížsko foto

Kroměřížsko

V hanáckých rovinách pod Hostýnem si můžete prohlédnout unikátní židovské památky a zámek v Holešově, skanzen v nedalekých Rymicích nebo chropyňský zámek. Srdcem této části Východní Moravy je ale město olomouckých arcibiskupů – Kroměříž. Ke jeho dominantám patří zámek s překrásnými zahradami, které UNESCO vzalo pod svou ochranu jako součást světového kulturního dědictví.

Valašsko foto

Valašsko

Kdopak by neslyšel o Valašsku, kdo z lyžařů, cyklistů či pěších turistů by neznal Pustevny, Radhošť, Velké Karlovice. A který milovník lidové architektury a tradic by odolal pokušení navštívit Valašské muzeum v přírodě, známý rožnovský skanzen. Valašsko to jsou ale také historická města Vsetín nebo Valašské Meziříčí, valašský folklór, pohostinnost.

Zlínsko a Luhačovicko foto

Zlínsko a Luhačovicko

Zlínsko a Luhačovsko jsou jako dvě strany jedné mince. Zlínsko nese pečeť nejslavnějšího místního rodáka, Tomáše Bati, který zde vybudoval své světové impérium. Protiváhu funkcionalistického zlínského mrakodrapu, slavné „jedenadvacítky“, najdete třeba v typických secesních stavbách architekta Dušana Jurkoviče v Luhačovicích, v pohádkovém zámku uprostřed známé zoologické zahrady v Lešné, v Malenovicích na hradě nebo například v historických Vizovicích.

Slovácko foto

Slovácko

Zavítáte-li na Slovácko, ocitnete se uprostřed archeologických památek z dob Velké Moravy, můžete obdivovat majestátnost hradu Buchlova, krásu nedalekého zámku Buchlovice, rozjímat ve velehradské bazilice – významném poutním místě, nebo se rozveselit v některém z mnoha vinných sklípků. Na kole nebo pěšky můžete poznávat malebný kraj Komenského, bukové lesy a rozkvetlé louky Bílých Karpat a skaliska Chřibů.